Kućanski poslovi, čini se, još su uvijek podijeljeni prema spolovima. Dakako, ne želim generalizirati stvari, ali i kod nas, ali i u zapadnom svijetu, kućanske poslove još uvijek obavljaju mahom žene. I kada se radi o vlastitom domaćinstvu i kada se radi o plaćenim uslugama čišćenja, peglanja i ostalih kućanskih zadataka.
Možda će se sada oni emancipiraniji među vama malo naljutiti na mene, međutim i statistika mi ide u prilog. Naime, istraživanje među više od tisuću zaposlenih majki pokazalo je da muškarci od kućanskih poslova koje obavljaju najčešće zamijene žarulje te izbace smeće. Sve ostalo u debelom postotku obavljaju – žene.
Dakle, radilo se o kućanstvima u kojima su zaposleni i žena i muškarac. No, kada se dođe kući i kućanski poslovi dođu na red, situacija se mijenja. Žene u prosjeku na kućanske poslove u jednom tjednu potroše deset sati, dok muškarci pet.
Prema istom tom istraživanju, svega pet posto muškaraca sudjeluje u tjednom čišćenju stana ili kuće (misli se na sve kućanske poslove zajedno), dok to čini čak 71 posto žena. Kada se radi o organizaciji dječjih rođendana, kupovanju odjeće i ostalih potrepština za djecu, žene su u još većem postotku angažiranije od muškaraca.
Evo koji su to kućanski poslovi za koje su žene ‘debelo’ zadužene s obzirom na mušku populaciju:
- Tjedno čišćenje
- Dnevno čišćenje
- Usisavanje
- Čišćenje kupaonice i kuhinje
- Dubinsko čišćenje hladnjaka i pećnice
- Pranje odjeće
- Pranje posteljine
- Promjena posteljine
- Peglanje
- Upravljanje obiteljskim budžetom
- Prva osoba koja se zove kad se pojavi problem u vrtiću/školi
- Pakiranje školske užine
- Organiziranje Božića
- Vrijeme s djecom navečer i za vikende
- Bolovanje kad su djeca bolesna
- Bukiranje putovanja
I… trebam li nabrajati dalje? Ipak, kada su u istoj anketi žene upitane smeta li im takvo stanje, u velikom postotku su odgovorile da im ne smeta iz razloga što znaju da muškarac sve kućanske poslove koje obavi – ne bi obavio po zadanim standardima. No, ovo ipak ne znači mir u kući. Čak dvije trećine žena izjasnilo se da, iako obavljaju većinu zadataka u domaćinstvu, svejedno se oko njih svađaju sa svojim muškarcima. Ono što je zanimljivo jest da su svađe rjeđe što je bračni par stariji.
Ipak, treba znati da kako se kućanski poslovi obavljaju u našoj obitelji šalje snažnu poruku svijetu oko nas, prije svega onim najbližima, odnosno našoj djeci. Jedno drugo istraživanje je tako pokazalo da u obiteljima u kojima kućanske poslove podjednako obavljaju i muškarac i žena, kćerke postaju ambicioznije, biraju ambicioznija zanimanja od kćerki u onim obiteljima u kojima postoji tradicionalna podjela kućanskih poslova. Tako ondje gdje ženska djeca gledaju oca koji često pere posuđe, usisava ili pegla, kasnije češće postaju liječnice, menadžerice te biraju slična, liderska zanimanja.
A za kraj, evo i jedne informacije koja će vas vjerojatno zasladiti baš poput kocke šećera. Naime, pokazalo se i da u brakovima u kojima muškarci više sudjeluju u kućanskim poslovima, supružnici imaju bolji i češći ljubavni život!
Eto, dragi moji, dosta je to informacija za razmišljanje, a što vi mislite o cijeloj ovoj priči? Kada se spomenu kućanski poslovi i spolovi, radi li se o ratu ili miru? Podijelite mišljenje sa mnom!