Iako peglanje ponekad zna biti zaista zamorno, postoji nekoliko jednostavnih trikova/savjeta kojima si čitav proces možete olakšati.
- Za početak, ne dozvolite da vas zatrpaju hrpe čistog veša. Uz malo discipline svako će peglanje proći bezbolno. Prisilite se da pronađete pola sata vremena nakon svakog pranja i sušenja pa odmah opeglajte ono što imate jer nakupljanjem čistog veša na nekoj stolici u mračnom kutu vaše sobe samo odgađate i otežavate neizbježno.
- Veš nakon pranja i sušenja uredno posložite i tako si olakšajte posao. Također, razdvojite svilu i sintetiku od pamuka, tj. osjetljivije tkanine koje se peglaju na nižoj temperaturi od onih koje zahtijevaju višu temperaturu.
- Prije no što odlučno krenete s peglanjem, pustite si glazbu koju volite ili upalite nekakav podcast – na taj način nećete razmišljati o poslu koji je pred vama, već ćete se opustiti i možda usput naučiti nešto novo!
- Umjesto obične vode, u peglu usipajte kišnicu (vodite računa o tome da je čista) ili destiliranu vodu jer će vaša odjeća tako biti mekša, a pegla neće ostavljati bijele tragove. Svakako prije no što to učinite pročitajte uputstva koja ste dobili uz peglu jer tamo vam piše koju vrstu vode bi bilo idealno koristiti za određen model pegle.
- Ispod navlake za peglanje stavite aluminijsku foliju koja će zadržavati toplinu i na taj vam način skratiti vrijeme peglanja.
- Prvo peglajte osjetljivije tkanine na manjoj temperaturi, a zatim pamuk koji zahtjeva višu temperaturu. Provjerite za svaki slučaj na novoj odjeći što se pegla kojom temperaturom.
- Preporučljivo je peglati odjeću dok je još uvijek malo vlažna ili uz upotrebu pare.
- Imate li problema s peglanjem košulja, pročitajte jedan naš raniji tekst na tu temu i konačno svladajte to umijeće.
- Osjetljive tkanine glačajte preko pamučne tkanine i to s unutarnje strane kako boja ne bi izblijedila i kako se sama tkanina ne bi oštetila. Izvezene tkanine najbolje je peglati preko ručnika, tako da izvezenu stranu okrenete prema dasci.
- Opeglani veš ostavite da odstoji na vješalicama ili raširen na stolici barem dva sata kako bi se ohladio i manje gužvao prilikom slaganja.
Ako nikako ne pronalazite vrijeme za peglanje, a ona hrpa čistoga veša samo neumoljivo raste – javite mi se, rado ću vam pomoći! 🙂